Agencje ratingowe obniżą noty firm ze słabym zabezpieczeniem IT

Rentowność biznesu postrzegana przez pryzmat bezpieczeństwa IT coraz bardziej zyskuje na znaczeniu. Skuteczny antywirus, zapora firewall oraz backup mogą w najbliższych latach stać się kluczowymi kryteriami oceny rynkowej wartości przedsiębiorstwa. Potwierdzeniem rosnącej popularności tego trendu są ostatnie oświadczenia agencji ratingowych Standards & Poor oraz Moody’s, które pod koniec 2015 r. zapowiedziały, że bezpieczeństwo IT zyska wyższy priorytet w ich systemach oceny.

Co będzie ważne w roku 2016?

bezpieczeństwo ma znaczenieFirma Standards & Poor przestrzega przed obniżeniem ratingu nie tylko firm, które doświadczyły ataku lub utraty danych w wyniku awarii, ale także te, w których ujawniono fatalny stan zabezpieczeń IT, który może błyskawicznie skończyć się utratą zaufania klientów, partnerów i inwestorów pociągając za sobą dotkliwe straty finansowe.

Analitycy firmy Moody’s położyli nacisk na kompleksowość ochrony IT, a szczególnie wykrywanie luk oraz szybkość i skuteczność odpowiedzi na cyberataki. Agencja Standards & Poor uprzedziła, że może obniżyć ocenę banku, jeżeli będzie nieprzygotowany na cyberatak. Obniżony rating S&P może też dotknąć sektora medycznego ze względu na ryzyko utraty wrażliwych danych medycznych. Szpitale i jednostki medyczne coraz częściej współdzielą wrażliwe dane z podmiotami zewnętrznymi, w związku z czym muszą stosować coraz silniejsze protokoły bezpieczeństwa i optymalnie chronić gromadzone wrażliwe dane na wypadek ich pechowej utraty.

 

Stale rosnąca rola bezpieczeństwa IT i decyzje agencji ratingowych są następstwem ciągłego wzrostu liczby zagrożeń. Fundamentem solidnej ochrony powinien być szybki backup – najlepsza linia obrony przed cyberatakami i usterkami, w wyniku których firma traci dane. Żaden biznes bazujący na ciągłej dostępności nie może sobie pozwolić choćby na kilkugodzinną przerwę, dlatego tak ważny jest systemem do tworzenia kopii bezpieczeństwa z możliwością przywrócenia firmie pełnej operacyjności w możliwie najkrótszym czasie. Jednym z takich rozwiązań jest ShadowProtect SPX firmy StorageCraft, umożliwiające przywrócenie nawet kilku TB danych w przeciągu 15 minut. Sprawdź jak to możliwe

 

 

 

Zaufali nam