Spokojnie to tylko awaria

Jak często spotykasz się z sytuacją, gdy szef lub klient mówi Ci, że system nie działa. Szybki bilans strat, wynik: uszkodzony dysk twardy. Zbierasz myśli i zastanawiasz się na procedurą wymiany uszkodzonego dysku i przywrócenia danych. Zegar tyka. Szacujesz ile czasu może zająć przywrócenie dostępu do systemu, a coraz bardziej zaczerwieniona ze złości twarz Twojego szefa lub klienta w tym nie pomaga.

Nie życzymy nikomu takiej sytuacji, ale wiemy, że zdarzają się one codziennie. Warto przygotować się na tego typu scenariusz, a pomocne wym może być 5 prostych pytań.

Testy backupu StorageCraft1. Dlaczego w ogóle przeprowadzać testy?

Testowanie pomaga zdobyć wiedzę potrzebną do szybkiego odzyskania danych w razie awarii. Testowe przywracanie danych w znacznym stopniu zwiększa zaufanie klienta/szefa i pokazuje, że inwestycja w bezpieczeństwo jest opłacalna.

2. Jakie procesy i urządzenia należy przetestować?

Najlepsze, co można zrobić, to dokładnie sprawdzić każdą kopię zapasową, ale czasem może być to trudne. Zamiast tego, ważne jest, aby myśleć o najistotniejszych dla firmy obszarach, serwerach czy desktopach. Warto ustawić priorytety, jaki sprzęt jest absolutnie niezbędny do działania, a co jest mniej istotne, następnie zastanowić się, jak dokładnie, będziemy chcieli je przetestować.

3. W jaki sposób mam zamiar wykonać testy?

Wiele rozwiązań do backupu automatycznie weryfikacji integralności obrazu kopii zapasowej dla każdego urządzenia. To tylko część pracy, gdyż taki automatyczny test nie pozwala określić nam czasu w jakim jesteśmy w stanie przywrócić dostęp do danych. Zastanów się, czy dodatkowo nie zrobić prostego przywrócenia backupu jako dodatkowego dysku lub jako w pełni działająca maszyna wirtualna.

4. Kto będzie odpowiedzialny za testy backupu i ewentualne odzyskanie danych?

Warto zastanowić się nad kwestią odpowiedzialności. Najlepiej jeśli za konkretne działania odpowiedzialna była konkretna osoba, by nie dopuścić do sytuacji, że „wszyscy” myśleli, że testy backupu przeprowadzana są przez inną osobę i w rezultacie zostały one pominięte.

5. Kiedy backup był ostatni raz testowany i kiedy należy sprawdzić go ponownie?

Nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na to pytanie, ale bardzo ważne jest szczegółowe zapisywanie co, kiedy i jak zostało sprawdzone, dzięki temu będzie o wiele łatwiej określić częstotliwość testów odtworzenia poszczególnych elementów infrastruktury.

Zaufali nam