Nie chcesz płakać – rób backup!

wannacry-ransomwareNiedawno w polskich i zagranicznych mediach pojawiło się sporo doniesień o zainfekowaniu wielu firm i instytucji w ponad 150 krajach przez zagrożenie typu Ransomware WannaCry. Szkodnik najpierw szyfruje dane zaatakowanego komputera, po czym wymusza okup za przywrócenie dostępu do zaszyfrowanych danych. Jednym z najskuteczniejszych zabezpieczeń przed utratą danych w wyniku szantażu jest regularne wykonywanie backupu. Po tego typu ataku, tylko backup pozwoli nam odzyskać utracone dane.

 

Popularnie stosowane zabezpieczenia takie jak programy antywirusowe lub zaawansowane firewalle pozwalają w znacznym stopniu niwelować ryzyko infekcji, jednak nie wszyscy użytkownicy chronią nimi swoje komputery i właśnie w takim przypadku, niezawodny okazuje się backup.

 

Wykonując regularny backup chronisz system nie tylko przed szantażystami, ale też każdym innym zagrożeniem. W przypadku ataku wystarczy po prostu przywrócić system do ostatniej bezpiecznej wersji i możesz w kilka minut podjąć przerwaną pracę. W przypadku dużych firm przestój 1,5 dnia roboczego może generować katastrofalne koszty. Jednak koszty przestoju krytycznych sieci, np. w placówkach medycznych czy przedsiębiorstwach energetycznych jest nieporównywalnie większy – mówi Krystian Smętek, inżynier systemowy rozwiązań ShadowProtect SPX.

Zaufali nam