CryptoWall nie udaje Greka

Od kilku dni dodatkowe kłopoty greckim obywatelom sprawia zagrożenie szyfrujące CryptoWall. Według danych greckiej policji jego najnowszy atak odciął już dane na setkach komputerów, również w sieciach firmowych.

 

CryptoWall to złośliwe oprogramowanie typu ransomware, wymuszające haracz za przywrócenie dostępu do danych zapisanych na komputerze. Zagrożenie skanuje dysk zainfekowanego komputera pod kątem wybranych, potencjalnie ważnych dla użytkownika dokumentów (np. z rozszerzeniami .doc i .pdf), a następnie szyfruje wykryte pliki, po czym wyświetla komunikat z żądaniem okupu za ich odblokowanie. Co ważne – jego opłacenie nie gwarantuje odzyskania plików.

 

Każdego zmartwi utrata kontaktów, korespondencji, zdjęć lub dokumentacji medycznej, ale najwięcej obaw mają administratorzy firmowych sieci, gdzie straty spowodowane zaszyfrowaniem firmowych danych mogą spowodować bardzo kosztowny przestój w pracy lub nawet doprowadzić firmę do bankructwa.

 

Firma StorageCraft oferująca rozwiązanie ShadowProtect do tworzenia i szybkiego przywracania backupu zwraca uwagę na fakt, że regularne tworzenie kopii bezpieczeństwa jest najlepszą i najskuteczniejszą metodą na tego tupu zagrożenia. Nawet w przypadku infekcji wystarczy w ciągu kilku minut przywrócić system do ostatniej bezpiecznej wersji i kontynuować pracę tak, jak gdyby atak w ogóle nie wystąpił.

 

Zaufali nam